Lajme

Niveli i ujit po rritet shumë/ Ky qytet mund të mos ekzistoj më si pasoje e përmbytjeve…

 

Makina dhe shtëpi të zhytura në ujë, udhëtarët që ecin nëpër në mes të ujit që mbërrin deri në gjunjë nga përmbytjet dhe pronarët e shtëpive duke llogaritur koston e pronave të shkatërruara.

Banorët e Nigerisë, kombi më i populluar i Afrikës, janë mësuar me përmbytjet vjetore që përfshijnë qytetin bregdetar gjatë muajve mars deri në nëntor. Në mes të korrikut, megjithatë, qarku kryesor i biznesit të Ishullit Lagos përjetoi një nga përmbytjet e tij më të këqija vitet e fundit.

12 May 2011, Lagos, Nigeria — Lagos, Nigeria- A “go slow” builds in Lagos, Nigeria on Thursday, May 12, 2011. Lagos is home to 10-18 million people making traffic a major problem but due to improvements made by Lagos State Governor, Babatunde Raji Fashola, “go slows” have improved significantly. (Jane Hahn) — Image by © Jane Hahn/Corbis

“Unë u largova nga shtëpia ime … nuk e kuptova se kishte rënë kaq shumë …. Sa më shumë që ecnim, aq më i lartë ishte niveli i ujit.

Uji vazhdonte të ngrihej derisa mbuloi parakolpin e makinës sime, atëherë nisi të rridhte brenda makinës sime, “kujtoi Oseluonamhen, i cili drejton një firmë mediatike në kontinentin Lagos.

Related Articles

Back to top button