Lajme

Tragjedi e rëndë/ Rrëzohet avioni në këtë shtet, ka viktima

 

Të paktën 6 persona kanë humbur jetën nga rrëzimi i një aeroplani të vogël në Haiti.

Sipas mediave, aeroplani po fluturonte nga kryeqyteti Port-au-Prince për në qytetin jugor të Jacmel, tha shefi i policisë Belamy Samedi.

“Pashë pesë trupa të palëvizshëm dhe të paktën tre persona të plagosur që nuk ishin në aeroplan”, ka bërë të ditur ai.

Më herët ai kishte thënë se piloti kishte shpëtuar, por policia më vonë sqaroi se piloti ishte në mesin e pesë të vdekurve në bordin e aeroplanit.

Përplasja thuhet se vrau gjithashtu një shofer motoçiklete dhe plagosi pesë persona të tjerë në tokë, sipas gjyqtarit Moise Jean. Të gjithë të plagosurit u dërguan në spital.

Samedi tha se aeroplani goditi gjithashtu një kamion që transportonte mallra konsumi.

 

“Jam thellësisht i pikëlluar, pas këtij rrëzimi të një avioni të vogël në rrugën Carrefour, i cili ka shkaktuar vdekje dhe lëndime”, shkroi në Twitter kryeministri Ariel Henry të mërkurën në mbrëmje.

Related Articles

Back to top button