Lajme

Kinematografia botërore në zi/ Ndahet nga jeta aktorja shumë e njohur, ka drejtuar edhe një sërë emisionesh shumë të ndjekura…

Një lajm i trishtë ka ardhur për kinematografinë botërore. Është ndarë nga jeta në moshën 77-vjeçare Catherine Spaak. E lindur në Francë në një familje belge, ajo pati sukses në Itali si aktore, këngëtare, prezantuese televizive dhe kërcimtare.

E sëmurë prej disa kohësh, ajo u shtrua në një klinikë në Romë. Dy vite më parë ajo vuante nga një hemorragji në tru. Sipas ministrit të Kulturës, Dario Franceschini, “ndahet nga jeta një artiste shumëplanëshe, e kulturuar dhe elegante, që ka gjetur një shtëpi në vendin tonë që e ka mirëpritur dhe dashuruar”.

Nga ekrani i madh në ekranin e vogël fama e saj shpërtheu në Itali në vitet gjashtëdhjetë dhe shtatëdhjetë. Ajo interpretoi, ndër të tjera, në filma si “Il sorpasso” dhe “La Wish Matta”, ku luante një adoleshente të paskrupullt. Ajo ishte në TV për 15 sezone në krye të “Haremit” në Rai3 dhe, në fillim të viteve ’80, ishte drejtuesja e parë e “Forum”. Mori pjesë edhe në “Dancing with the stars” dhe në “Isola dei Famosi”.

Gjatë karrierës së saj të gjatë kinematografike, Spaak ka punuar me disa nga regjisorët më të mëdhenj të komedisë italiane, nga Mario Monicelli (“L’armata Brancaleone”) te Dino Risi (“Il sorpasso”), nga Luciano Salce (“Dëshira e çmendur”) te Nanni Loy (“Made in Italy”), nga Luigi Comencini (“Gënjeshtari”) te Paolo Virzì më i fundit (“Më i madhi nga të gjithë”). Por asaj iu besuan ndër të tjera edhe personazhë dhe regjisorë të famshëm si Alberto Lattuada, Marco Ferreri, Dario Argento, Damiano Damiani, Roger Vadim dhe shumë të tjerë.

Martesa me Johnny Dorelli

Edhe jeta e saj private shpesh përfundonte në lajme. Katër martesa, e para në vitin 1963, shumë e re, zgjati disa muaj me Fabrizio Capucci. Martesa e dytë me të famshmin Johnny Dorelli, zgjati 15 vjet dhe nga kjo martesë çifti pati një djalë, Gabriele. Në vitin 1993 martesa e tretë me arkitektin Daniel Rey, e cila zgjati 17 vjet, më pas lidhja me Vladimiro Tusellin, 18 vjet më i ri se ajo.

Në vitin 2020, zbulimi për shëndetin e saj

Në shtator të 2020-ës, gjatë promovimit televiziv të filmit të saj të ri “Pushimet”, ajo kishte treguar për problemet shëndetësore. “Nuk kam turp të flas për këtë. Shumë njerëz që kanë probleme shëndetësore priren ta fshehin atë. Gjashtë muaj më parë pata një hemorragji në tru dhe më pas, kriza.” “Një hemorragji nuk i pëlqen askujt – tha ajo – por sot këtu me një buzëqeshje, me aftësinë për të arsyetuar e për të folur, por edhe për t’u rebeluar. Nuk e kam humbur vendosmërinë dhe guximin tim. U them të gjithëve se jeta vazhdon”.

Homazhet e kolegëve

Klasi, eleganca, talenti, sharmi aristokratik: Kështu e kujtojnë kolegët dhe fansat Catherine Spaak. E sjellshme dhe bujare, një muzë frymëzuese. Më vjen shumë keq”, shkruan Simona Ventura. “E lirë, magjepsëse, misterioze, diskrete… lamtumirë Catherine Spaak”, është kujtimi i Antonella Clerici.

“Një dhimbje e fortë. Lamtumirë Katerina”, kështu shkruan Rita Dalla Chiesa. “Grua e jashtëzakonshme, aktore e pashoqe. E kam respektuar gjithmonë për rigorozitetin e saj profesional dhe ndjeshmërinë e thellë. Kam qenë gjithmonë një admiruese e saj dhe do të jem gjithmonë”, thotë Barbara D’Urso.

Related Articles

Back to top button