Lajme

Zbulohet strategjia e re e pushtuesit Putin, vjen paralajmërimi i frikshëm…

 

Mediat e huaja shkruajnë se janë konstatuar lëvizje të shumta të pajisjeve të forcave ruse në Bjellorusi. Të vendosur nëpër trena, pajisjet e luftës ruse po i drejtohen kufirit me Ukrainën, ky dyshohet se do të përdoren për një sulm të ri ndaj Kievit.

Më konkretisht, mjetet e rënda janë pikasur në linjën që kalon përmes Minskut, Kalinkavichy-t, Khoynikit dhe Homel North.

Gjashtë avionë luftarakë dhe avionë transporti u ngritën nga aeroporti Baranavichy në perëndim të Bjellorusisë dhe disa helikopterë rusë u ngritën nga Machulishchy afër Minskut.

Vlen të theksohet se presidenti i Bjellorusisë Aleksandër Lukashenko ka qenë aleat i presidentit rus Vladimir Putin gjatë gjithë luftës në Ukrainë.
Rusia ka tërhequr trupat nga Kievi dhe po e zhvendos pjesën më të madhe të fokusit të luftës së saj në Ukrainën lindore.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button