Lajme

E pabesueshme/ Arrestohet mësuesja ruse, ja cila ishte arsyeja….

Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në një shkollë në Rusi. Një mësuese është arrestuar pasi u raportua në polici nga nxënësit e saj për komente kundër luftës.

Adoleshentët në qytetin jugor të Penzës thuhet se kanë regjistruar një bisedë me Irina Gen, mësuesen e tyre të anglishtes, më 18 mars.

 

Ata me sa duket ishin të mërzitur që një udhëtim i planifikuar në Republikën Çeke nuk po ndodhte dhe kërkuan mendimin e zonjës Gen.

Sipas një transkripti të supozuar të bisedës të publikuar nga faqja e internetit Meduza, ajo tha se ishte e drejtë që udhëtimi ishte anuluar dhe se gjëra të tilla do të vazhdonin derisa Rusia “të fillojë të sillet në një mënyrë të civilizuar”.

55-vjeçarja e krahasoi vendin me Korenë e Veriut dhe “shprehte një pamje të luftës në Ukrainë të ndryshme nga ajo zyrtare”, tha Meduza.

Mendohet se zonja Gen mund të përballet me një gjobë deri në 60,000 dollarë ose një dënim me burg deri në 10 vjet.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button