Lajme

I Fundit/Regjistrohen lëkundje me magnitudë 6.8

Një tërmet i fortë me magnitudë 6.8 Rihter ka goditur rajonin e Kaledonisë së Re në Francë.

Sipas Shërbimit Gjeologjik të SHJBA-ve tërmeti ndodhi në orën 16:44 me orën lokale, ndërsa me orën e Shqipërisë (07:44).
Thellësia e tërmetit ishte 10 kilometra, 279 km në juglindje të Tantin.

Si rrjedhojë, Sistemi i Paralajmërimit të Cunamit në SHBA ka lëshuar një alarm për cunam në ishujt juglindorë Luoye.

Sistemi Amerikan i Paralajmërimit të Cunamit ka lëshuar një paralajmërim se “valë të rrezikshme cunami mund të ndodhin në brigjet brenda një rrezeje prej 300 kilometrash nga epiqendra” në Oqeanin Paqësor.

Valët, të paktën 30 cm mbi nivelin e detit , priten në brigjet e Vanuatu, Fixhi dhe Kaledonia e Re, tha burimi.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button