Lajme

Arti në zi! Humb jetën regjisori i njohur…

 

Një tjetër humbje në radhët e artit dhe gazetarisë në Ukrainë. Mediat e huaja shkruajnë se është vrarë në Mariupol regjisori lituanez i filmit, Mantas Kvedaravicius. Lajmi është bërë i ditur nga një kolegu i tij rus, Vitaly Mansky.

Vlen të përmendet sakaq se Kvedaravicius ka dokumentuar prej kohësh Mariupolin dhe filmin e tij mbi qytetin e rrethuar të shfaqur premierë në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Berlin në 2016.

Qyteti jugor është goditur nga predha ruse për javë të tëra, me qindra të vrarë.

Të shtunën, një tjetër regjisor dhe fotograf, ukrainasi Maksim Levin, u gjet i vdekur në veri të kryeqytetit Kiev. Ai ishte një bashkëpunëtor për një kohë të gjatë në Reuters.

 

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button