Lajme

“Më shumë gjallë se i vdekur”/ Ish-spiuni i KGB tregon se ku gjendet ministri rus i Mbrojtjes që u ‘zhduk’ në mënyrë të mistershme

Tezat për “zhdukjen” nga ekranet mediatike të ministrit rus të Mbrojtjes, Sergei Shoigu, kanë qenë të shumta.

I fundit që zbulon detaje të reja mbi vendndodhjen e tij është ish-oficeri i inteligjencës së KGB-së, Yuri Shvets.

Shvets ka qenë njëkohësisht ish-shoku i klasës së presidentit rus Vladimir Putin.

Gjatë një interviste me kryeredaktoren e botimit “GORDON” Ales Batsman, Shvets tregoi se zyrtari i lartë rus “ka qenë i zënë me kërkimin e municioneve kohët e fundit”.

“Më shumë i gjallë se i vdekur, do t’ju përgjigjesha diplomatikisht”, komentoi ai informacionin për përkeqësimin e shëndetit të Shoigu-s dhe Shefit të Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Rusisë, Valery Gerasimov.

Sipas tij, ushtrisë ruse po i mbarojnë municionet.

“Fabrikat janë boshe ose kapacitetet nuk mundësojnë më. Dhe kështu ata nxituan te kinezët. Dhe kinezët thanë “jo” … Kjo është një situatë kaq e trishtuar për ta. Ndoshta në lidhje me këto kërkime … ndoshta ata po kërkojnë municion diku me ndihmën e shamanëve”, shtoi Shvets.

Ministri nuk është shfaqur në rrjetet sociale dhe transmetimet televizive që prej datës 11 mars.

Më pas, u shfaq informacioni se kreu i Ministrisë së Mbrojtjes Ruse dyshohet se vuante nga sëmundjet e zemrës.

Zëdhënësi i Putin-it, Dmitry Peskov u përgjigj se tani “nuk është koha për aktivitet mediatik”.

Për të hedhur poshtë thashethemet, Ministria Ruse e Mbrojtjes publikoi një video në të cilën Shoigu komunikonte me kolegët përmes video-konferencës.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button