Lajme

LAJM I FUNDIT! / Vritet gazetarja e njohur…

 

Gjendet e vdekur nën rrënoja gazetarja dhe producentja e Radios Evropa e Lirë, Vira Hyrych.

Ajo ka mbetur e vdekur si pasojë e një sulmi rus me raketë në Kiev dhe ka goditur banesën ku ka jetuar ajo.

Sulmi ka ndodhur më 28 prill.

Trupi i saj i vdekur është gjetur nën rrënoja në mëngjesin e 29 prillit.

Vira Hyrych ka punuar për Radion Evropa e Lirë prej vitit 2018.

Paraprakisht, ajo ka punuar për kanalet televizive ukrainase.

Redaksia e Radios Evropa e Lirë ka ngushëlluar familjarët e viktimës dhe ka thënë se do ta kujtojë atë si njeri të këndshëm dhe si një profesioniste. REL

Related Articles

Back to top button