Lajme

Gjermania i jep goditjen e fuqishme Rusisë, ajo do të autorizojë dorëzimin e tankeve në Ukrainë…

 

Gjermania do të autorizojë dorëzimin e tankeve në Ukrainë, deklaroi të martën ministrja e Mbrojtjes Christine Lambrecht. Ky është një ndryshim i qartë në politikën e kujdesshme të Berlinit për mbështetjen ushtarake për Kievin, raporton agjencia AFP.

Qeveria gjermane ka rënë dakord të nënshkruajë dorëzimin e tankeve anti-ajrore të përdorur Gepard, tha Lambrecht në një takim ndërkombëtar të ministrave të Mbrojtjes në bazën ajrore amerikane Ramstein, sipas një kopje të fjalimit të saj të cilën e ka parë AFP-ja.

Dyzet vende po mbajnë bisedime urgjente në bazën ajrore në Gjermaninë jugperëndimore për forcimin e aftësive mbrojtëse të Ukrainës.

Takimi, i mbajtur me ftesë të Shteteve të Bashkuara, është “përqendruar në krijimin e kushteve për të gjeneruar aftësi dhe kapacitet shtesë për forcat ukrainase”, sipas sekretarit të Mbrojtjes të SHBA-së, Lloyd Austin.

Franca po dërgon topat e Cezarit me një rreze veprimi prej 40 kilometrash (25 milje) dhe Britania ka siguruar raketa dhe tanke kundërajrore Starstreak.

Tanket Gepard nuk do të vijnë nga ushtria gjermane, por nga stoqet e mbajtura nga grupi i armëve Krauss-Maffei Wegmann (KMW), thanë burimet qeveritare për AFP.

Ato ishin hequr nga shërbimi 10 vjet më parë dhe duhet të përmirësohen teknikisht, thanë burimet.

Kancelari gjerman, Olaf Scholz, është kritikuar për refuzimin e dërgimit të drejtpërdrejtë të armëve të rënda në Ukrainë, pavarësisht se ka shpallur një “pikë kthese” në politikën gjermane të mbrojtjes në përgjigje të luftës.

Kritikët e kanë akuzuar Scholzin për lidership të dobët dhe thanë se socialdemokratët e tij (SPD) janë shumë ngurrues për t’u shkëputur nga politika e tyre historike e tensionit ndaj Moskës.

Scholz, madje, është përballur me kritika nga brenda qeverisë së tij të koalicionit, një partneritet midis SPD-së, të Gjelbërve dhe FDP-së liberale.

Kancelari e ka justifikuar qasjen e tij të kujdesshme duke thënë se dëshiron të shmangë një konfrontim të drejtpërdrejtë midis NATO-s dhe Rusisë, një fuqi bërthamore.

Por, sipas një projekt-dokumenti të parë nga AFP-ja të martën, tri partitë e koalicionit tani planifikojnë të paraqesin një propozim të përbashkët në parlament që bën thirrje për dërgimin e armëve të rënda në Ukrainë.

Dokumenti i bën thirrje qeverisë të “vazhdojë dhe, ku është e mundur, të përshpejtojë dërgimin e pajisjeve të nevojshme në Ukrainë, duke përfshirë zgjatjen e shpërndarjes së armëve të rënda dhe sistemeve komplekse”.

Ai sugjeron, gjithashtu, që ushtarët ukrainas duhet të trajnohen në Gjermani dhe vende të tjera të NATO-s për të operuar me armatimin.

Related Articles

Back to top button