Lajme

Australia i jep goditjen e rëndë Putinit, zbardhet vendimi më i fundit…

 

Australia ka sanksionuar 14 ndërmarrje të tjera shtetërore ruse me “rëndësi strategjike dhe ekonomike” për Rusinë, sipas një deklarate nga Ministrja e Jashtme e Australisë Marise Payne.

Raundi i fundit i sanksioneve synon firmën e transportit të lidhur me mbrojtjen Kamaz, si dhe kompanitë e transportit Sevmash dhe United Shipbuilding Corporation.

Ai synon gjithashtu prodhuesin e komponentëve elektronikë Ruselectronics, i cili prodhon afërsisht 80% të të gjithë komponentëve elektronikë rusë, dhe Hekurudhat Ruse, një nga kontribuesit më të mëdhenj të vetëm në ekonominë e Rusisë.

“Synimi ynë i ndërmarrjeve shtetërore ruse në koordinim me partnerët kryesorë minon kapacitetin e tyre për të nxitur ekonominë ruse”, thuhet në deklaratën e Payne.

“Duke parandaluar marrëdhëniet me këto burime të rëndësishme të të ardhurave për qeverinë ruse, ne po rrisim presionin ndaj Rusisë dhe po zvogëlojmë aftësinë e saj për të vazhduar financimin e luftës së Vladimir Putinit”.

Australia është një nga vendet, përfshirë SHBA-në, që kanë vendosur vazhdimisht sanksione të reja ndaj Rusisë që nga fillimi i pushtimit të Ukrainës, më 14 shkurt. Në hakmarrje ndaj Uashingtonit që ka vënë në listën e zezë qindra ligjvënës rusë muajin e kaluar, Moska tha të mërkurën se kishte vendosur sanksione ndaj 398 anëtarëve të Kongresit të SHBA.

Related Articles

Back to top button