Lajme

Shkoi në spital me ethe dhe dhimbje fyti, vdes 17-vjeçarja, babai hedh dyshime të rënda

 

Një 17 vjeçare ka humbur jetën në Itali, pasi kishte mbërritur në spital me dhimbje fyti dhe temperaturë, ndërkohë që familja akuzon mjekët për pakujdesi.

Zyra e Prokurorit Publik të Perugias nisi hetimet pas vdekjes së Maria Elias. Në dosje, siç raporton Ansa, janë nisur hetimet për akuzën e vrasjes nga pakujdesia dhe është urdhëruar autopsia për zbardhjen e shkaqeve të vdekjes së të resë.

Drejtuesit e spitalit janë në pritje të konfirmimit të shkaqeve të vdekjes pas ekzaminimit autopsik, ndërkohë kanë bërë të ditur se kanë “kontrolluar procesin diagnostiko-terapeutik të ndërmarrë nga profesionistët shëndetësorë”.

“Nga kontrollet e para – raporton Santa Maria della Misericordia – rezulton se pacientja e re, pasi u dërgua menjëherë në urgjencë për analizat e nevojshme, paraqiti kushte që kërkonin shtrimin e menjëhershëm në repartin e terapisë intensive. Gjendja e saj ishte e rëndë, dhe humbi jetën pas më pak se 48 orëve nga shtrimi”.

Babai i vajzës: “Rrugë e gjatë, por po kërkoj të vërtetën”

“I vetëdijshëm se kam ndërmarrë një proces gjyqësor të gjatë, të mundimshëm dhe të rëndë. Por unë dua të vërtetën për Marinë”, kështu është shprehur në profilin e tij në Facebook, Gennaro Elia, babai i viktimës së re.

Sipërmarrësi me origjinë nga Kalabria nisi një mbledhje fondesh në platformën Eppela.com për të mbështetur betejën ligjore – të kryer nga avokatët Nicodemo Gentile dhe Antonio Cozza – për të sqaruar zinxhirin e ngjarjeve që çuan në vdekjen e “Princeshës sime Maria di soli 17 vjet”.

“Të pushtuar nga kjo tragjedi që ndodhi në më pak se dy ditë – shkruan Gennaro Elia – prindërit duan vetëm qartësi dhe nuk e drejtojnë gishtin nga askush, por është qartësisht e ligjshme të duan të kuptojnë se çfarë e shkaktoi vdekjen e vajzës së tyre”.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button