Lajme

Ndryshon çmimi i naftës, ja çfarë ka ndodhur….

Çmimet e naftës ranë ndjeshëm të martën pasi Rusia tregoi se do të reduktojë sulmin e saj në pjesë të Ukrainës.

Zhvillimet lehtësuan frikën e furnizimit me energji që çoi në rritje të çmimeve të naftës në fillim të këtij muaji.

Nafta amerikane ra me 6.4% në 99.25 dollarë për fuçi në tregtimin e fundit. Nafta e papërpunuar Brent, standardi botëror, humbi 5.4% në 106.43 dollarë për fuçi.

Pas bisedimeve të paqes midis Rusisë dhe Ukrainës të martën, zëvendësministri rus i Mbrojtjes, Alexander Fomin tha se Ministria ruse e Mbrojtjes ka vendosur të “zvogëlojë në mënyrë drastike armiqësitë” në Kiev dhe Chernigov, sipas medias shtetërore RIA.

Zyrtari rus tha se ndryshimet janë pjesë e një përpjekjeje për të “rritur besimin e ndërsjellë dhe krijimin e kushteve të nevojshme për negociata të mëtejshme”, raportoi RIA.

“Nuk do të thosha se paqja po shpërthen, por me sa duket ka një fije shprese”, tha Robert Yawger, nënkryetar i të ardhmes së energjisë në Mizuho Securities.

Megjithatë, Yawger theksoi se sanksionet ndaj Rusisë nuk po zhduken brenda natës, as stigma që ka shkaktuar që shumë kompani energjetike, banka dhe kompani transporti të bëjnë biznes me firmat ruse të energjisë. Dhe nuk ka asnjë garanci se do të arrihet një armëpushim midis Rusisë dhe Ukrainës.

“Ju mund ta merrni me lehtësi të gjithë këtë për të nënkuptuar se Rusia thjesht po tërhiqet për t’u rigrupuar dhe për t’i dhënë një goditje tjetër,” tha Yawger. “Unë nuk do t’u besoja atyre.”

Çmimet e naftës ranë të hënën nga shqetësimet se bllokimet në Shangai do të ulin ndjeshëm kërkesën e Kinës për energji.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button