Lajme

Rusia merr goditjen e rende, braktiset nga ish-vendet aleate, zbulohen “tradhëtarët”…

 

Kush e di nëse Rusia e priste rrëzimin e “Stans” , apo atyre vendeve që dikur i përkisnin bllokut të Bashkimit Sovjetik dhe, pas rënies së BRSS, mbetën satelitët e saj besnikë.

Në qendër të vëmendjes është Azia Qendrore , ku Kirgistani, Kazakistani, Taxhikistani, Uzbekistani dhe Turkmenistani kanë treguar, secili në mënyrën e vet, se mbështesin pavarësinë dhe integritetin territorial të Ukrainës , pavarësisht lidhjeve të vjetra me Rusinë. Në përgjithësi, ofensiva ruse kundër Kievit ka gjeneruar një tërmet i cili, nga ana tjetër, ka riorganizuar marrëdhëniet, marrëdhëniet dhe ekuilibrin global.

Vendet dikur aleate të Federatës Ruse për arsye ekonomike janë ndarë nga Kremlini, ndërsa qeveritë e tjera kanë vazhduar të merren me Vladimir Putinin sikur asgjë të mos kishte ndodhur (mendoni Kinën dhe, pjesërisht, edhe Indinë, thjesht për të përmendur kryesoren ). Por çfarë ndodh me të ashtuquajturin Stan? Ish-shtetet sovjetike duket se kanë ide shumë të qarta, dhe kjo pavarësisht se Moska ka ndikim të konsiderueshëm politik dhe ekonomik mbi to.

Siç theksoi Repubblica , në fillim vendet e lartpërmendura hezituan të dënojnë sulmet e Moskës në tokën ukrainase. Por, në praktikë, kur Asambleja e Përgjithshme e OKB-së miratoi rezolutën që dënonin misionin e Rusisë marsin e kaluar, asnjë nga pesë Stan-et nuk u anua në favor të Putinit.

Pesë “Stans” ose votuan për të abstenuar ose nuk votuan fare. Sikur të mos mjaftonte kjo, Taxhikistani, Uzbekistani dhe Kirgistani vunë në dyshim komunikatat e Moskës në lidhje me bisedimet dypalëshe dhe synonin të sugjeronin mbështetje më të madhe për ofensivën ruse në Ukrainë. Indiferenca fillestare e satelitëve të ish-BRSS u kthye gradualisht në një distancim të dukshëm nga Rusia.

Dushanbe dhe Ashgabat nuk komentuan ngjarjet e ndryshme, ndërsa Bishkek, Tashkent dhe Nur-Sulltan madje u larguan nga Kremlini duke lejuar protesta civile kundër të ashtuquajturit operacion ushtarak special rus kundër Kievit, duke dërguar ndihma humanitare për qeverinë e udhëhequr nga Volodymyr Zelensky. dhe mbrojtja e integritetit territorial të Ukrainës.

Por kjo nuk është e gjitha, sepse Kazakistani dhe Kirgistani, të dy anëtarë të Bashkimit Ekonomik Euroaziatik, refuzuan të pranojnë pagesën në rubla për tarifat doganore të Rusisë. Për më tepër, Kirgistani kërcënoi gjithashtu se do të ndjekë penalisht këdo që tregon shkronjën Z, simbolin e misionit rus në Ukrainë. Arsyeja? Mund të përhapë “urrejtje ndëretnike”.

Related Articles

Back to top button