Lajme

Ukraina kap liderin e opozitës pro-ruse ukrainase njëkohësisht miku i Vladimir Putin / Gruaja e mikut të Putin i lutet për ndihmë Johnson: Fol të lutem me Zelensky-n

 

Lideri i opozitës pro-ruse ukrainase Viktor Medvedchuk, njëkohësisht miku i Vladimir Putin, u arrestua pak ditë më parë nga forcat e sigurisë në Ukrainë. Lajmi u pasqyrua në mediat ndërkombëtare.

Nisur nga raportet e mira që ka presidenti ukrainas Zelenskyy me Kryeministrin e Britaniosë së Madhe, bashkëshortja e Viktor Medvedchuk, i ka bërë thirrje kryeministrit Boris Johnson që të ndihmojë në organizimin e një shkëmbimi mes bashkëshortit të saj dhe shtetasve britanikë në ushtrinë ukrainase të robëruar nga Rusia.

“Zoti kryeministër, ju keni një ndikim të madh te presidenti Zelensky”, tha Oksana Marchenko në një fjalim në YouTube.

“Nëse nuk jeni indiferentë ndaj fatit të nënshtetasve tuaj, ndihmoni familjen dhe miqtë e tyre t’i kthejnë ata, më ndihmoni të kthej Viktorin.”

Së fundmi raportuam shqetësimet e familjes së Aiden Aslin pasi mediat ruse raportuan kapjen e tij në qytetin e Mariupol. Z. Aslin, një shtetas i dyfishtë i lindur në Newark, Nottinghamshire, ishte një nga dy burrat e përmendur nga zonja Marchenko.

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova tha në kanalin e saj telegram se shpresonte që zoti Johnson “nuk do të ishte i ngadalshëm për t’u përgjigjur”.

Medvedchuk u kap nga agjentët e sigurimit ukrainas të martën, ndërsa me sa duket po përpiqej të ikte në Rusi. Ai kishte qenë në arrest shtëpie nën dyshimin për tradhti, por u arratis kur Rusia pushtoi në fund të shkurtit. Ai është një biznesmen i pasur me lidhje të ngushta me presidentin rus Vladimir Putin. Por Kremlini ka thënë më parë se nuk do ta konsideronte atë për një shkëmbim sepse ai është një “politikan i huaj”.

Related Articles

Back to top button