Lajme

Aida Shtino shpërthen e revoltuar : “Pika mu në kokë” , Këta mavri nuk dinë asgjë dhe japin mend!

 

Gazetarja Aida Shtino ka dalë sot me një reagim të revoltuar në rrjetet sociale ndaj të gjithë atyre që sipas saj kritikojnë pa qenë të informuar.

Shtino iu bën thirrje qytetarëve që të mos bien pre e injorantëve që sipas saj bëjnë sikur dinë çdo gjë dhe janë të përgatitur për çdo fushë.

Postimi i plotë:

Ka disa njerez qe edhe pse nuk lexojne , kujtojne se i dine te gjitha. Jane kaq injorante dhe te painformuar , sa une shpeshhere qesh me padijen e tyre…te shkretet guxojne e marin mundimin e te shkruajne , duke kujtuar se i dine te gjitha…pika mu ne koke ! (Mos qeshni se kete e kam shprehje , si gjirokastrite qe jam)

Tani keta njerez jane ata mavrite, qe edhe librat e shkolles qe ishin shablon si lexonin mire e jo me te lexonin literature e te hulumtonin neper akriva e bibloteka vendase e te huaja…

Por jane pikerisht keta qe japin mend dhe kujtojne se ajo qe thone eshte absolute….dhe se vetem ata e dine dhe e kane kuptuar….mavrite ne fakt nuk dine asgje, si thoshte Sokrati “ai qe thote di gjithcka nuk di asgje” Keta te shkrete bredhin lart e poshte e shkruajne e guxojne edhe japin edhe mendime….

Se ku lexova ne nje postim qe pikerisht keta, qeshnin e talleshin per nje historian qe kishte thene se “gjuha shqipe i ka rrenjet dhe eshte pellazgjishtja”….

Po mire qe jeni vetem shqipefoles kete e dija , po qe te ishit edhe kaq injorante e te paditur kete se imagjinoja dhe akoma me keq, te merni edhe guximin dhe te komentoni nje teze te tille, qe ju as qe ja keni idene se ku bazohet dhe mbi cfare dokumentash eshte vertetuar…

Per te gjithe ju te nderuar miq kam nje keshille , mos bini pre e injoranteve , sepse ata dashur pa dashur te perfshijne ne vorbullen e tyre, duke menduar se i dine te gjitha e ne fakt nuk dine asgje, jane ” nul” zero me xhufke !

Ja po e them edhe une dhe le te me shajne ” Pellazgjishtja eshte gjuha e bukur qe flasim ne sot” dhe kjo teze eshte e vertetuar katerciperisht edhe pse nuk eshte publikuar ashtu sic duhet edhe pse tradhtaret e gjuhes tone e kane minuar si teze, ajo serish po del ne siperfaqe ashtu e vertete dhe me e paster se kurre.

Mos haroni nje gje, ne flasim sot gjuhen e bukur pellazgjiste dhe le te kene inat disa te tjere…

Beni kujdes ju shqiptare qe disa here shkruani anglisht neper komemte, nuk jeni as moderne e as snob nese shkruani nje gjuhe qe ska lidhje me ju dhe mos me thoni ju lutem, se haruat gjuhen qe ju mesoi nena kur ju kuptuat boten , sepse do te tallen me ju , une e para ….

Gjuha eshte pjese e identitetit tone , pa te cilin do te ishim si qenie pa shpirt. Identiteti jone eshte Shqiptar dhe gjuha jone eshte aq e vjeter, sa veprat e Homerit e akoma me pertej. Nese doni te mesoni me shume lexoni e hulmutoni mos besoni cfare ju kane thene te tjeret , por kerkoni vete per te kuptuar se kush jeni .

Related Articles

Back to top button