Lajme

E rende! Vritet kryetari i bashkisë, detajet tregojne se..

 

Forcat ruse po mbajnë robër 11 kryebashkiakë të zonave lokale të Ukrainës dhe kanë vrarë një kryebashkiak, tha të dielën zëvendëskryeministrja ukrainase Iryna Vereshchuk.

Në një mesazh të postuar në mediat sociale, Vereshchuk tha se 11 kryebashkiakë lokalë nga rajonet e Kievit, Khersonit, Mykolaiv dhe Donetsk “janë robër”.

Ajo shtoi se Ukraina do të “informojë Komitetin Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq, OKB-në dhe organizata të tjera për robërinë e tyre”.

Vereshchuk tha se qeveria ukrainase mësoi të shtunën se Olga Sukhenko, kryebashkiaku i Motyzhyn, një fshat në rajonin e Kievit, u vra nga forcat ruse.

CNN nuk mundi të verifikonte në mënyrë të pavarur këto pretendime. Forcat ruse kanë arrestuar zyrtarë të qeverisë lokale në një numër rastesh rreth Ukrainës.

Trupat e të paktën 20 burrave civilë janë gjetur të shtrirë nëpër rrugë në qytetin Bucha, në veriperëndim të Kievit pas tërheqjes së forcave ruse nga zona në imazhet tronditëse të publikuara nga AFP të shtunën.

CNN ka kërkuar koment nga ministria ruse e mbrojtjes në lidhje me pretendimet për ekzekutimin e civilëve në rajonin e Kievit dhe pjesë të tjera të Ukrainës.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button