Lajme

Ballkani në prag të luftës, ja kush është politikani që po merr udhëzime nga Moska

 

Sinjalet që vijnë aktualisht nga zona ku jetojnë serbët janë shqetësuese. Përveç faktit që i referohet vetë Serbisë, kjo vlen edhe për Bosnjë-Hercegovinën, Kosovën, Malin e Zi dhe Maqedoninë e Veriut. Para së gjithash, në pjesën me mbizotërim serb të BiH, Republika Srpska, paralajmërohet një katastrofë.

“Njeriu i fuqishëm atje, Milorad Dodik, ka intensifikuar projektin e tij afatgjatë për muaj të tërë me bekimin e Moskës: ndarjen e RS nga shteti i përbashkët,” shkruan Spiegel. “Pikërisht 30 vjet pas shpërthimit të luftës në BeH, në të cilën humbën jetën rreth 100,000 njerëz, paralajmërimet për një tjetër konflikt të armatosur në ish-Jugosllavi po shtohen. Flitet për një aks luftarak, i cili shtrihet nga Moska përmes Beogradit në Banja Luka dhe se separatistët e Serbisë së Madhe mund të sigurojnë mbështetje nga Kremlini.

 

Në fillim të prillit, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg përmendi qartë Bosnjën në analizën e tij të rrezikut”, shkruante gazeta gjermane në analizën e saj dhe pyet: “A guxon Vladimir Putin të përsërisë modelin e “Republikave Popullore të Ukrainës” të Donetskut dhe Luhanskut në tokën boshnjake?

Dodik është vetëm një peng

Gazeta kujton se RS ka bllokuar shumicën e institucioneve të përbashkëta që nga urdhri i Dodik që nga vjeshta e kaluar dhe se më shumë se 200 ligje janë shfuqizuar. “Plani synon të shkatërrojë strukturën e brishtë të krijuar nga Marrëveshja e Dejtonit në fund të luftës së 1995,” shkruan Spiegel.

“Dodik është vetëm një peng në tabelën e madhe të shahut të Vladimir Putinit, por ai ka lëvizur shumë në perëndim. Nuk është më shumë se 50 kilometra nga zyra e tij deri në kufirin e jashtëm të BE-së. Ultranacionalisti serb mburret me kontaktet e tij me shefin e Kremlinit, i cili e priti për herë të fundit në dhjetor. “Dodik merr udhëzime të rregullta strategjike nga ministri i jashtëm rus Sergei Lavrov dhe ambasadori rus Igor Kalabukhov”, shkruan Spiegel.

Bota ruse dhe serbe

“Serbia është një kandidate për anëtarësim në BE, por kjo nuk e pengon presidentin të flirtojë me Kremlinin, të lavdërojë miqësinë serbo-kineze dhe të shitet në Uashington si spiranca e vetme e stabilitetit në Ballkan,” tha Spiegel. “Ashtu si Rusia i paraqet ambiciet e saj perandorake me shprehjen “paqja ruse”, ashtu edhe Serbia po flet gjithnjë e më shumë për “botën serbe”, një term që përmban një detyrim për t’u kujdesur për të gjitha zonat ku jetojnë serbët.” Shumë tani varet nga presidenti i rizgjedhur francez Emmanuel Macron.

A do të ketë sukses presidenca franceze e BE-së në përshpejtimin e integrimit në BE në dy muajt e mbetur? Të përshpejtohen negociatat e anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, të arrish përparim në Kosovë? Se si dhe kur do të reagojë BE ndaj tensioneve në fqinjësinë e saj të afërt do të jetë vendimtare. Edhe për Kremlinin”, tha Spiegel.

Armët kineze në Serbi

Pekini po furnizon Serbinë me një sistem modern të mbrojtjes ajrore. Ishte dërgesa e parë e raketave kundërajrore kineze në Evropë. Gjashtë avionët e mëdhenj të transportit ushtarak që u ulën në Beograd në mes të prillit dukeshin si një demonstrim i forcës së Pekinit kundër NATO-s.

Dhe ata ngritën frikën se Kina mund të armatoste Ballkanin në mes të luftës në Ukrainë”, shkruan Die Welt. “Ministria e Jashtme e Kinës tha se operacioni” nuk ka të bëjë fare me situatën aktuale”, që do të thotë luftën në Ukrainë. Serbia më pas i prezantoi publikut sistemin modern të mbrojtjes ajrore FK-3 për herë të parë të shtunën. Gazeta shkruan se ekspertët e konsiderojnë të pamundur që strategjia e re e Pekinit për Ballkanin të jetë pas dërgesave të armëve. “Por kjo nuk është një arsye që Perëndimi të qetësohet,” tha gazeta.

“Sepse rasti i Serbisë tregon se sa shumë është armatosur Republika Popullore në vitet e fundit. Shteti nuk dëshiron më të jetë vetëm fuqi ekonomike, por edhe ushtarake. Dhe për disa klientë, armët Made in China, ndërkohë, janë shumë tërheqëse. Pekini ka mbajtur lidhje të ngushta me Beogradin prej vitesh, duke e bërë Bashkimin Evropian dhe fqinjët e Serbisë gjithnjë e më nervozë, veçanërisht pasi Beogradi është gjithashtu në kontakt me Moskën. Vendi ende nuk e ka dënuar hapur pushtimin rus të Ukrainës”, shkruan Die Welt.

Related Articles

Back to top button