Lajme

Rusia lëshon raketën gjigande, ja për ku është nisur (VIDEO)

 

Shefat hapësinorë të Kremlinit kanë nisur një anije kozmike sekrete në orbitë rreth Tokës, duke përdorur raketën e re ruse “Angra 1.2”.

Sipas mediave të huaja nisja u bë në kozmodromin Plesetsk në qytetin Mirny, në rajonin veriperëndimor rus të Olbastit Arkhangelsk më 29 prill. Në pamjet e publikuar shihet momenti kur raketa lëshohet në qiell dhe dërgohet në një vend të largët.

Ruse e Mbrojtjes (MM) tha në një deklaratë më 30 prill: “Nga Kozmodromi Shtetëror i Testimit të Ministrisë së Mbrojtjes së Federatës Ruse (Cosmodrome Plesetsk) në Rajonin Arkhangelsk, ekuipazhi luftarak i Forcave Hapësinore të Hapësirës Ajrore Forcat VKS nisën me sukses një mjet lëshues të klasit të lehtë Angara-1.2 me një anije kozmike në interes të Ministrisë së Mbrojtjes Ruse.

Edhe pse ngarkesa është e panjohur, ka parametra të ngjashëm me dy satelitë ushtarakë të imazhit të lëshuar në 2018 dhe 2021, të njohur si EMKA-1 dhe EMKA-2, duke sugjeruar që edhe ai është një satelit imazherie.

Deklarata vazhdoi: “U vendos dhe u mbajt komunikim i qëndrueshëm me anijen kozmike dhe sistemet e saj në bord funksionojnë në gjendje normale.

“Pasi anija kozmike u lëshua në orbitë, oficerët e Qendrës së Kontrollit Hapësinor futën të dhëna në Katalogun Kryesor të Objekteve Hapësinore të Sistemit Rus të Kontrollit Hapësinor dhe vazhduan me analizimin dhe përpunimin e informacionit rreth objektit të ri hapësinor në mënyrë që ta pranonin për gjurmim. nga objektet tokësore të Qendrës Kryesore të Inteligjencës Hapësinore të VKS.

“Në total, mbi 30 instrumente matëse me bazë tokësore dhe mbi 50 ekuipazhe luftarake të Ushtrisë së 15-të të Forcave Ajrore u përfshinë në sigurimin e nisjes së anijes kozmike të Ministrisë së Mbrojtjes Ruse.”

Related Articles

Back to top button