Lajme

E rende! Arma brutale ruse që po përdoret në Ukrainë! Çfarë janë ‘fletët’?

 

Ukrainë- Banorët e Bucha-s, një qytet në periferi të Kievit, kanë zbuluar një metodë të re luftimi të ushtrisë së Putinit, teksa kanë raportuar mijëra shigjeta miniaturë të ngulitura në ndërtesa dhe makina.

Predha metalike, më pak se 3 cm të gjata dhe të njohura si ‘flechettes’ (fletë), nga francezët për “shigjeta të vogla”, kanë një reputacion veçanërisht brutal dhe janë të pazakonta në luftën moderne.

Arma u shpik në Itali në fillim të viteve 1900 dhe u miratua nga të gjitha palët gjatë Luftës së Parë Botërore. Shigjetat ishin zakonisht 12 cm të gjata me pendë për stabilitet dhe hidheshin nga avioni në bombola prej dhjetëra ose qindra. Ato ishin të paefektshme dhe u zëvendësuan nga bomba shpërthyese.

Amerika më pas zhvilloi një gjeneratë të re, më vdekjeprurëse në vitet 1950, në një program të koduar me emrin Lazy Dog. Një bombë 225 kg u hap për të lëshuar më shumë se 10,000 predha, secila e gjatë 44 mm. Ata goditën me forcën e një plumbi dhe, me rreth nëntë goditje për metër katror, patën një shans të mirë për të vrarë këdo në zonë.

Ndryshe nga bombat e tjera, ‘Lazy Dog’ bëri më pak zhurmë se bombat e tjera, përveç shiut të çelikut. Në Vietnam, Amerika përdori gjithashtu fletë të gjuajtur me artileri, të njohura si raunde bletësh për shkak të zhurmës së shigjetave. Ato mund të shkrihen për të shpërthyer menjëherë pasi linin tytën e armës, duke e kthyer atë në një armë gjahu gjigante.

Studimet e ushtrisë amerikane mbi kafshët tregojnë se me shpejtësi të madhe, fletët e vogla shpërthejnë kur futen në trup, duke shkaktuar lëndime të rënda në mënyrë disproporcionale. Ata gjithashtu mund të depërtojnë më tej dhe mund të kalojnë nëpër kocka. Në fillim të viteve 2000, një grup izraelit i të drejtave të njeriut u përpoq pa sukses të ndalonte përdorimin e fletëve në Bregun Perëndimor të pushtuar. Përpjekjet për t’i nënshtruar ligjet specifike ndërkombëtare, siç janë bombat thërrmuese dhe minat tokësore, kanë dështuar.

Përveçse veprojnë si armë perfekte për të shmangur sulmet në rreze të shkurtër, fleketat kanë pak përparësi ndaj municioneve të ngjashme. Gjurma e tyre është ajo e një koni të gjerë, jo përhapja 360 gradë e një predhe. Dhe ato kushtojnë shumë më tepër për t’u prodhuar sesa copëzimi i raundeve. Dizajni origjinal i shekullit të tetëmbëdhjetë të Henry Shrapnel për një predhë që shpërtheu ishte i mbushur me topa metalikë, por në Luftën e Dytë Botërore shkencëtarët zbuluan se çdo bombë me një shtresë metalike me trashësi të përshtatshme prodhonte fragmente vdekjeprurëse. Në të kundërt, çdo fletë duhet të bëhet individualisht me një dizajn aerodinamik.

Neil Gibson i Fenix ??Insight, një konsulente për asgjësimin e eksplozivëve, identifikoi fletët në Bucha se vinin nga një raund artilerie ruse 122 mm. Imazhet e marra pranë qytetit duket se tregojnë një armë të shkatërruar 122 mm me 3 fishekë s h1 të pa shkrepura të shpërndara rreth saj. Artileria ruse zakonisht përdor predha copëzuese, të cilat janë efektive kundër një game më të gjerë objektivash, duke përfshirë ndërtesat dhe mjetet e blinduara të lehta. Rusia mund të ketë lëshuar një numër të vogël të fishekëve flechete për qëllime mbrojtëse. Problemet logjistike mund të kenë nënkuptuar që ushtarët filluan të përdorin ato armë që kishin pa dallim. Është gjithashtu e mundur që qëllimi ishte thjesht terrorizimi .

Related Articles

Back to top button