BotaLajme

‘Shpërthejnë’ protestat, politikani djeg një kopje të Kuranit të shenjtë në një zonë shumë të populluar myslimane në Suedi. (VIDEO)

Udhëheqësi danez i partisë së ekstremit të djathtë Stram Kurs ka djegur një kopje të Kuranit të shenjtë në një zonë shumë të populluar myslimane në Suedi.

Rasmus Paludan, i shoqëruar nga policia, shkoi në një hapësirë ​​të hapur publike në Linkoping jugor të enjten dhe vendosi librin e shenjtë mysliman dhe e dogji atë duke injoruar protestat e shikuesve.

Rreth 200 demonstrues u mblodhën në shesh për të protestuar.

Grupi i kërkoi policisë të mos lejojë liderin racist të kryejë veprimin e tij.

Pasi policia injoroi thirrjet, shpërthyen incidente dhe grupi mbylli rrugën për trafikun, duke qëlluar me gurë ndaj policisë

Veprime të ngjashme anti-myslimane janë kryer më herët nga grupet raciste daneze të ekstremit të djathtë.

Paludan dogji gjithashtu Kuranin në vitin 2019, duke e mbështjellë librin e shenjtë mysliman me proshutë dhe e hodhi në ajër.

Në shtator 2020, Paludan iu ndalua hyrja në Suedi për dy vjet.

Më vonë në tetor, ai u pengua të hynte në Gjermani për disa kohë pasi politikani i diskutueshëm anti-musliman njoftoi planet për të mbajtur një demonstratë provokuese në Berlin.

 

 

Related Articles

Back to top button