Lajme

Lajm i rëndësishëm! Zelensky zbulon lëvizjen e tij të radhës…

 

Kryeministri ukrainas Volodymyr Zelensky ka bërë me dije se kanë dorëzuar formularin e anëtarësimit në Bashkimin Europian.

“Sot kemi bërë një hap tjetër drejt anëtarësimit të vendit tonë në Bashkimin Evropian.

Është një moment shumë i rëndësishëm, ky është një hap formal drejt bashkimit evropian”, shkruan Zelensky.

Zelensky falënderoi presidenten e Komisionit Europian Ursula von der Leyen, përfaqësuesin e BE-së Josep Borrell dhe presidentin e Këshillit Europian Charles Michel për shpejtësinë me të cilën u është dorëzuar pyetësori për anëtarësimin në BE.

Related Articles

Back to top button