Lajme

Bashkëpunimi Kinë-Rusi nuk ka kufij, paralajmërojnë rendin e ri botëror

Pekini dhe Moska avancuan një vizion të një rendi të ri botëror të mërkurën ndërsa ministri i jashtëm rus bëri vizitën e tij të parë në aleatin kryesor Kinën që nga pushtimi i Ukrainës.

Sergei Lavrov zbarkoi në qytetin lindor të Huangshan të mërkurën herët për një seri takimesh për të ardhmen e Afganistanit.

Por sulmi i përgjakshëm i Rusisë ndaj Ukrainës ka të ngjarë të jetë i madh gjatë proceseve. Pekini ka refuzuar të dënojë pushtimin dhe ka ofruar një nivel mbulimi diplomatik për një Rusi gjithnjë e më të izoluar.

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, gjatë një vizite në Kinë, deklaroi se “Rusia, Kina dhe simpatizantët” e tyre po ecin përpara drejt një rendi të ri botëror “multipolar, të drejtë dhe demokratik”.

Në takimin me homologun e tij kinez, Wang Yi, Lavrov tha: “Ne, së bashku me ju dhe me simpatizantët tanë, do të ecim përpara drejt një rendi të ri botëror multipolar, të drejtë dhe demokratik”.
Ndërkohë që zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze theksoi: “Pekini dhe Moska do të vazhdojnë përpjekjet për multipolaritet global dhe demokratizim të marrëdhënieve ndërkombëtare”.

Zyrtarët amerikanë kanë akuzuar Kinën për sinjalizimin e “gatishmërisë” për të ofruar ndihmë ushtarake dhe ekonomike për Rusinë, ndërsa presidenti Joe Biden e ka krahasuar pushtimin e Ukrainës me shtypjen e protestave të Kinës në sheshin Tiananmen në 1989.

Por të mërkurën, Lavrov pikturoi një tablo të një rendi të ri botëror, duke thënë se bota “po jetonte një fazë shumë serioze në historinë e marrëdhënieve ndërkombëtare”.

“Ne, së bashku me ju dhe me simpatizantët tanë do të shkojmë drejt një rendi botëror shumëpolar, të drejtë dhe demokratik,” tha Lavrov në një video të publikuar nga Ministria e Jashtme ruse përpara një takimi me ministrin e Jashtëm kinez, Wang Yi.

Dy ministrat u shfaqën në televizionin shtetëror kinez me maska ????për fytyrën duke u përplasur me bërryla përpara flamujve të tyre kombëtar. Nuk ka pasur asnjë lexim të takimit të tyre nga pala kineze.

Por zëdhënësi i ministrisë së jashtme, Wang Wenbin u tha më vonë gazetarëve se Moska dhe Pekini do të vazhdojnë përpjekjet për “përparimin e multipolaritetit global dhe demokratizimin e marrëdhënieve ndërkombëtare”.

Wang shtoi se “bashkëpunimi Kinë-Rusi nuk ka kufij”, duke përsëritur një linjë të përdorur nga presidenti Vladimir Putin dhe homologu i tij kinez Xi Jinping për të karakterizuar lidhjet.

“Përpjekja jonë për paqen nuk ka kufij, ruajtja jonë e sigurisë nuk ka kufij, kundërshtimi ynë ndaj hegjemonisë nuk ka kufij”, tha Wang.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button